Yaktı Geçti

Yine çok zamansız gencecik bir ölümle sınandık ailece . İki gün önce güle oynaya yolcu ettiğimiz misafirimizin dün cenazesi başında göz yaşı döküyorduk . Yaşadığım ilk şokla beraber neden iyiler hep erken gidiyor ve kötülere bir şey olmuyor diye düşündüm … Hani tanrı sevdiği kullarını erken yanına alır diyorlar ya … Ben buna pek inanmıyorum.Tanrının yarattığı her kulunu sevdiğini düşünüyorum çünkü .. Seviyor da farklı kaderler yazıyor , ee ona da neden diye sorulmuyor.Gözyaşlarının sel olduğu cenaze namazının ardından, kardeşimizi kendisinden  sadece birkaç yıl önce henüz 30 lu yaşlarında hayata veda eden karısıyla aynı mezarda son uykusuna uğurlarken , ne kadar çok sevmiş ki bekletmeden yanına koştu diye belli belirsiz anlık bir huzur yaşadık hep birlikte .

Sahi karı kocayı aynı mezara gömen geleneğimizin kökeni  sevgi mi yoksa güven mi ?  Sevgi olsaydı , annelerimizin yanına gömülürdük gibi geliyor bana. Öyle ya anne ve evlat arasındaki sevgiden daha saf bir sevgi var mı şu dünyada ? Güven olmalı bence ..Sana emanet edilene hıyanet etmeyeceğinin güveniyle , dirisini de ölüsünü de diğer eşe  teslim etmek  … 

Boşanma ilamı okunurken bundan sonra olacaklara kendimi az çok hazır hissediyordum ama birden aklıma çözülmemiş bir soru takıldı … “Şimdi ölünce beni kimin üstüne gömecekler ? ” İçimdeki kalbi kırık küçük kız çocuğunun sorusuydu bu . Yetişkin yanım susturmaya çalıştı kızçeyi, ” Tüm sorunlarının içinde bu mudur yani derdin ? Bravo ” O zamanlar bilmiyordum ama  şimdi bu günden o güne baktığımda anlıyorum ki olgun yanım olanları kabul ederken , baba evinden aşkının elini tutup çıkan o küçük kız , güvendiği dağlara kar yağdığını kabullenmekte zorlanıyordu .

Hayatta her şey insanlar için sevgili okurum , acı da mutluluk da . Her ikiside yaşadığımız yıllar boyunca binbir formda çıkıyor karşımıza . Sevdiklerine güvenmek önemli tabi ama bazen baltayı taşa sapladığımız da oluyor işte . Asıl güvenmemiz gereken kendi gücümüz , ne demişler “Allah dağına göre kar veriyor ” …. Veriyor vermesine de işte neden böylesi diye soramıyorsun , alıp kabul edip yoluna devam ediyorsun . Bazı acılar unutulup geçiyor ama ölüm acısı hele bir de zamansızsa geride kalanları yakıp kavuruyor .

AĞUSTOS 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir