Aslan ve Ceylan

Bu sabah okuduğum bir yazıda şöyle diyordu ; Eğer bir aslanı sabahtan akşama kadar izlerseniz ve verdiği yaşam mücadelesine şahit olursanız , günün sonunda ceylan yediği için sevinirsiniz . Ama aynı şeyi ceylan için yaparsanız günün sonunda yenmiş olması sizi sinirlendirir ve üzer … Adalet duygusuyla ve bakış açısıyla ilgili bir yazıydı bu ama bana hiç de adaleti çağrıştırmadı .

Güçlü olan zayıf olanı her zaman yok ediyor … Doğanın kanunu bu ..Peki bu kanunu yazan kim ? Asalanı da , ceylanı da bu doğaya koyan , birini güçlü ve diğerini daha az güçlü kılan …. Yaradan böyle yaratmış ise başka seçenek bırakmış mı ?  Zeka , akıl , duygu bunların hangisi günün sonunda karın doyuruyor ki ? Parçalayıp yiyeceksin işte midene bir şeyler girecek ki yaşam devam etsin .

İnsan için de aynı şey geçerli hatta insan malesef daha zalim bir dünyada yaşıyor .. Çünkü bir öğün için değil .. Her alanda , her durumda  öğün möğün farketmezsizin yem olma potansiyeli var … Sadece öğün olup yenip bitse o bile insan için iyi bir durum olurdu ama yok öyle de olmuyor .. Yeniyor ama bitmiyor …Bitmiyor bir başkası tekrar yiyor … o da olmuyor insan kendi kendini yiyor … Çok garip ve zalim bir durum bu yani … 

Eeee güç meselesi vardı değil mi ? Var tabi olmaz mı var .. Aynı şekilde çalışıyor insan evreni için de ama o kadar kolay değil … Çünkü duygu denen bir   karmaşayı da sokuşturmuş yaradan insan dünyasına. Hem de öyle bir çeşit değil, çeşit çeşit … İyisi kötüsü ne ararsan …. Nefis de demiş … Ego da … Merhameti, iyiliği , yalancılığı , zalimliği tüm insanlara biraz ondan biraz bundan vermiş durmuş … 

Sonuç olarak insan dünyasında sadece hayvanlardaki gibi kas kuvveti güçlü olan değil … (Ki onun adı Para bizim dünyada )…. Duygularımızla da yeniliyoruz karşımızdaki insanlara … İyiliğin zalimliği yendiği sık sık çıkıyor karşımıza … Belki de iyiler o yüzden uzun yaşayamıyorlar bu hayatta …Erken göçüp gidiyorlar … Zalimler hep kazanıyor diyor iyiler , öyle görünüyor  çünkü . Ama hangi iyiye sorsam , “sen yapar mıydın sana yapılanı” diye … hep aynı cevabı alıyorum .. ASLA .. O ZAMAN BEN BEN OLAMAZDIM Kİ …Doğru sen sen değilsen kim olacaksın başka ?? 

Belkide bu yaşam düzeni iyiye uymuyor desem , o da değil yaradan buraya koymuş , öyle olsa başka yere koyardı  değil mi ? 

Anlamak mümkün değil ama çıkarımlar yapıla bilir belki;

Zengin , fakiri  

Yalancı Dürüstü

Egoist , alçak gönüllüyü

Sevmeyen , seveni 

Kısacası 

Kötüler , iyileri yer insan dünyasında …

Lakin iyiliği de kötülüğü de insanın içine koyan yaradan olduğuna göre şu sorular  geliyor bu kez de aklıma ? 

Tanrı iyileri bu dünyaya kötülere yem olsun diye mi yolladı ? Peki iyiler neyle besleniyor ? Kötüye yem olmaktan mı besleniyorlar ?

Yoksa iyi kötü yokta sadece “az kötüler” ve “çok kötüler” mi var ?

NİSAN 2022

Geçen yıl yazdığım bu konuyla ilgili belki bir arpa boyu yol almışım sevgili okurum . Hala kafam karışık ,hala aklımda aynı sorular var . Ama şunu fark ettim , iyilik ve kötülük kavramına karşı duruşum değişmiş . Kötünün daha çok farkınadayım artık ve iyiliğide dozunu kaçırmadan kendi merkezimde daha çok kalarak yaşamayı öğrenmişim.. Ya sen sen de durum ne ??

Nisan 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir