Dişi Kuş

Sabah yürüyüşü sonrası oturdum bilgisayarımın başına , göz yaşımı düşürmeden yazmaya çalışıyorum. Kulağımda pozitif müzik listem , sonuna kadar açık … Aklımda sürekli dönüp dolaşan bir soru var. Nerden takıldı bu soru aklıma yahu ? Sabah tüm işlerimi bitirip , sporumu yapmış huzurulu yuvamda otururken, olacak şey mi bu ? Hem kafamın içinde dolanıp duruyor , hem de gözlerimi dolduruyor . Hayallah yazmadan duramayacağım .

Yuvayı dişi kuş yapar , peki erkek kuş ne yapar ?

Söylemişler dişi kuşun ne yaptığını iyi de etmişler , tamam da bu yuvada bir de erkek kuş yok muydu? Onun görevini niye eksik söylemişler ?

Dur ben söyleyim o halde ; Dişi kuş yuvayı yapar, ama o yuvayı bir arada tutan  , kara ,soğuğa , rüzgara , yağmura karşı koruması gereken erkek kuştur . Yani o söz tam da şöyle söylenmeli; Yuvayı dişi kuş yapar , erkek kuş korur .

Bakın kuş kafalılar , hem dişi hem erkek , ikinize de söylüyorum … 

Sen dişi ; Erkeğin o yuvayı koruma yeteneğine sahip değilse sakın yuva muva yapma , boşuna uğraşma başka bir erkete şansını dene. Yanılıpta yaparsan kendi çabanla hem yapıp hem koruyamıyorsun , olmuyor ,dayanmıyor .

Sen erkek ; Eğer yuvanı yapacak bir dişi bulduysan kıymetini bil. O yuva  sen ye, iç sağda solda öyle cikle diye yapılmıyor . Sorumluluk almazsan bir bakarsın evin başına yıkılmış , dişi kuş pırrrrr diye uçup gitmiş . Ondan sonra yalandan aç kanatlarını  başka bir yuva için çırpın dur , nafile .Sana tekrar aşkla yeni bir yuva yapacak dişi kuş bir daha kolay bulunmuyor. Yalancı, çıkarcı göçmen dişiler gelip gidiyor ama olmuyor yıkılan yuvanın aslı bir daha kurulmuyor .

NİSAN 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir