Duygu Dürüm Bozukluğu

2023 yılı için geri sayımı Bodrum’da yapıyorum . Bu günlerde daha karanlık daha soğuk sabahlara uyanıyorum ama yataktan kalktıktan sonra ilk iş açtığım bahçe kapısı , nasıl bir havaya açılırsa açılsın bana hep huzur veriyor … Derin bir nefes alıp oksijeni ciğerlerime doldurduğumda, içim dışım ruhum temizleniyor sanki… Ne dert , ne de üzüntü, hepsi bir nefes anı kadar zamanda kaybolu veriyor . Sanırım beni hayatta tutan , iyileşme yolundaki tek yardımcım , antidepresanı saymazsak … bu nefes anları …

Evet İyileşiyorum …. Nereden mi biliyorum ? Kendi kendimi deniyorum da ondan … Evli olduğum zamanları düşünmekten artık kaçmıyorum mesela .Hatta bakalım boşanmanın ilk günlerindeki gibi üzülecek miyim diye özellikle hatırlamaya çalışıyorum . Yok üzülmüyorum … Eski kocamın yeni hayatı da beni ilk zamanlardaki kadar ilgilendirip üzmüyor artık . O şimdi ne yapıyor sorusundansa , ben şimdi ne yapıyorum ve ne yapacağım sorusu daha ağır basıyor…. 

Ben mi ne yapıyorum ? Gelişine yaşıyorum , istediğim insanlara kalbimi hala biraz cahil cesaretiyle açıkça gösteriyorum … İstemediklerim 1 mt yakınımdan bile geçemiyor … Bazen umutlanıp hayaller kuruyorum… Bazen dualar meditasyonlar … yalnız kadın ritüelleri işte … bazen komik oluyorum … bazen kararlı … bazen neşeli …bazen hüzünlü …Her türlü duygu dürümüne sahibim . Ama şükür ki mesele hep kendimle ,dengemi bulmamla ilgili.

Bu şekilde hissetmem çok doğal tabi . Örneğin denizde olsaydım , böyle bir fırtınadan sonra karaya çıktığımda bir müddet daha  sallanıyor olurdum … Bunun bilimsel bir açıklaması da var kulak kristalleriyle ilgili … Boşanmayla birlikte , benim de vücudumdaki tüm kristaller yer değiştirdi . Hatta gönül kristallerim paramparça olup bir kısmı ciğerlerime saplandı .Ağır bir fırtınaydı işte ama her fırtına gibi sakinledi ve duruldu .

Artık iyileşme zamanı . Bunun için şimdilik elimde bol oksijen , mavi hap , kelimeler… hikayeler ve bir de müzik var .. Bu sabah kalbime doğru haykıran “Simon&Garfunkel – Sound of Silence “  … Gençlik yıllarımdan beri , ne zaman susup sabretmeye geçsem , tıpkı mehter marşı gibi gelip oturur yüreğime bu şarkı … Hadi sabredelim dinleyelim sessizliğin sesini ,bakalım ne kadar sürecek bu durum … Dedim ya henüz hiçbir duygu dürümünün uzun süre geçerliliği yok benim için … Dürüm bu hooop yiyip bitiriyorum … hemencecik sıradakine geçiyorum … İşte mide fesatı da ondan oluyor … çok fazla duygu dürümü tüketiyorum….

ARALIK 2022

Boşanma insanın dengesini fena bozuyor sevgili okurum . Kendi adıma bu duygu geçişlerini yaşarken çok şaşırıyordum ama fazla da ciddiye almadan , kendimin bu yeni versiyonuyla eğlenerek yaşamak bana daha kolay geliyordu .. Eğer sen de benim gibi düşünüyorsan , bazı şeylerin üstesinden sadece üzülerek gelmenin yetmediğini biliyorsun demektir , ara sıra hüzünle dalga geçmek de gerek .

Birde dostlarım antidepresanlar kafanıza göre kullanılmaz mutlaka Doktor kontrolü altında kullanılmalıdır , aksi taktirde faydadan çok zararı olur .

MAYIS 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir