Kış Gibi Kış

Dünyanın bu ucunda 4 mevsim var sevgili okurum …. İlk bahar, yaz ,son bahar , kış … Neden şaşırdım ki böyle ? Doğal olan bu değil miydi ? ilkokulda öğrendiğimiz … Sınıf duvarındaki panoda her sabah gördüğümüz …. Bizim oralarda yaşam mücadelesi verirken , uzuuun zamandır bu sıralamayı unutmuştum … Tıpkı diğer önceliklerimi unutup karıştırdığım  gibi. Anlık değişimler, kış ortasında kalorifer kapattıran günler … Yazın ortasında yağan dolu …. Sonbaharda açan badem ağaçları ….. Ne bileyim ben her şey karma karışık bizim oralarda ….. Oysa dünyanın bu ucu başta da dediğim gibi yazı yazın , kışı da kışın yaşıyor . Buna hem şaşırıyorum , hem de mutlu oluyorum .

Bazen insan bir yanlışa toslayıp yaşamaya başlayınca , o ayarsız dengeyi hayatın kendisi sanıyor … Bir de üstüne ömrünün yarısından çoğunu bu düzende geçirince , sıkıntı daha da büyüyor …. Oysa kişi bozulmuş olsa da doğal olan yaşam arka planda devam ediyor. Bende de uzun zaman önce bir sapma yaşandı , denge bozuldu . Belki yeniden doğal olana geri dönmek biraz uzun sürdü ama … Şükürler olsun ki yüreğimde saklı gücü buldum , hayata geri geldim ve o da cesaretimi ödüllendirip bana tüm doğallıyla yeniden  hoş geldin dedi .

Yılın son bir kaç gününü yaşadığımız bu zamanlarda , dünyanın diğer ucundaki geçici evimin 38. kattaki penceresinden baktığımda , dışarda havanın soğuk ve belki biraz karlı olduğunun farkına varmak bana iyi geliyor  … Zamanıydı çünkü tam zamanıydı . Bu satırları yazmayı henüz bitirmeden kar yağmaya başladı .. Nasıl güzel nasıl huzurlu yağıyor … Neden biliyor musunuz ? Çünkü aylardan Aralık , mevsimlerden kış .. Yalandan değil yani olması gerektiği gibi , olması gerektiği zamanda yağıyor ve doğa sırayı bozmadan yaşamaya devam ediyor …..

Bana gelince küçük ama yerine cuk oturan duygularla ilerliyorum yeni hayatımda . Küçük ama beni mutlu eden adımları atıyorum … Doğadan ilham alıyorum . Dengemi koruyarak , yaza kış , kışa yaz demeden. Hislerimi tartıp biçip ,kış güneşine aldanmadan yaşayıp gidiyorum . Oluyor sevgili okurum tıpkı doğada olduğu gibi oluyor , su akıyor yolunu buluyor . Sadece zaman ve tabiki sırayı kollamak gerekiyor 🙂

Aralık 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir