YAS TUTMAK 

Yas tutmayla ilgili bir video seyrettim bu sabah ve bir ahaaaa anı yaşadım …Yas tutmak diye bir şey var evet .. Sanılanın aksine sadece ölenin arkasından tutulmuyor … Her kaybın arkasından tutuluyor .. muş . Videodaki adam ölen annesine karşı tuttuğu yası anlatırken , ben de aynı duyguları biten evliliğime karşı yaşadığımı fark ettim . 

Şöyle diyordu adam : Eğer ağlarsam yanlış anlamayın , çünkü anlatmayı seviyorum .Eğer ağlarsam sadece güzel bir şey … Döktüğüm göz yaşlarım sadece ifade edilmemiş sevgimden .Yas bizimle birlikte ölene kadar yaşayacak , çünkü  Ne kadar birlikte olursak olalım bu bizim için yeterli değildi …ister 5 yıl ister 50 yıl ister 99 yıl. Göz yaşlarım ona her gün ifade etmeme rağmen yeterince ifade edemediğim , gösteremediğim sevgimin ifadesidir …

Ben bunun üzerine ne yazabilirim ki . 

Sadece artık neden her aklıma geldiğinde ağladığımı anladım … Günlerce gecelerce bitsin diye beklediğim o göz yaşlarımın , aslında ben yaşadığım sürece biten evliliğimin ardından , bazen gözümden , bazen de gönlümden akacağını da anladım . Yas tutmak böyle bir şey sen yaşadıkça seninle birlikte kalan ….severken kaybettiğin her ana , her insana karşı kalbine ateş gibi düşen bir duygu ….

Göz yaşlarınsa birlikteyken anlatmaya yetmeyen sevginin , ayrıldıktan sonra da anlatmaya devam etme şeklin …Sen var oldukça onlarda var olacak geçmesini bekleme . Sadece kabullen ve yoluna devam et …

ARALIK 2021

2 yıl sonra ekleme yapma gereği hissediyorum . Yas tuttukça , azalıp rahatladığınız bir duygu … Çok şiddetli başlıyor evet ama azalarak devam ediyor … Yok olmuyor sanki … ama zamanı kadar, içinde kaybolmadan yeterince yaşamak gerekiyor …. Bence yaşamadan da yola devam etmek doğru olmuyor çünkü yasınızı yaşadıkça yolunuz aydınlanıyor..

NİSAN 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir