Yaşasın Yaz Kalabalığı

Tam 1 ay bilgisayarımın başına oturacak vakit bulamadım , oysa yoğun günlerin gecelerinde zihnimden ne yazılar ne şiirler yazdım da hiç birini sizinle paylaşamadım .

Bodruma geç kalan yaz nihayet geldi … Geldi ama bir geldi pir geldi …. Dışarda Bodrum yazının verdiği yetkiye dayanan turizim  patlaması , bu yıl hem benim hem de annemlerin evinde aynı anda yaşanıyor . Evimde sürekli bir ergen sirkülasyonu var … Şikayetçi değilim ama bilirsiniz ,içimde tüm benler … geçmişim , şimdiki halim ve geleceğim sürekli birbirleyle car car konuşup bir orta yol bulmaya çalışan zihnim , birde üstüne evde testesteron patlaması , gençliğin aşk acısı ,gönül yarası , F1 ve futbol çatışması , yeme içmede  dengeyi sağlamak derken … Kalabalık bir yaz yaşıyorum .

Kendim için mi ne yapıyorum ? Valla eğer arada bir aynaya bakıyorsam şanslıyım 🙂 . Yaz başından beri sadece birkaç kez denize girdim … Şaka gibi eskiden Bodrumda yaşayan arkadaşlarım böyle söylediklerinde şaşırırdım. Nasıl yani denize gidilmez mi hiç ?? Gerçekten gidilmiyormuş …. Eğer yazlıkçı değilsen gidilmiyormuş …. Resmi olarak Bodrum’da geçirdiğim  4. Yazımda anladım ki ben yazlıkçı değil iyiden iyiye buralı olmuşum … Trafik var diye sokağa çıkmamalar , hafta sonu kalabalık diye denize gitmemeler … Uzak diye merkeze inmemeler ohh Bodrumda yaşayanlarda şaşırdığım her ne varsa hepsini ben de yapar oldum …  Anlayacağınız iyiden iyiye buralı oldum…

Öte yandan eski yalnız günlerime de ara sıra özlem duyuyorum … Bundan kısa bir zaman öncesinde  dünyada yapayalnız kadığımı düşünüp ah vah ederken  şimdi  bir parça yalnız kala bilmek  için sabahları kimseler uyanmadan denize kaçıp 1-2 saat sonra dönmeye , anlayacağınız  kendi kendimle kalmak için zaman kollamaya başladım .

Aslına bakarsanız şu son birkaç yılım doğru bildiğim yanlışlarımla yüzleşmeyle geçiyor . Yalnızlık kavramı da onlardan biri … Öyle ya tüm hayat planını iyi bir eş , iyi bir anne olmak üzerine  kurmuş olan ben boşanırken , uzun yıllar  boyunca kurduğum sosyal çevrenin aslında eski eşimin sosyal çevresi olduğunu anlayarak ve iyi bir anne olayım diye uğraşıp yetiştirmeye çalıştığım  evladımın ise kendi kanatlarıyla uçmaya başlamasıyla birlikte derin bir yalnızlık duygusu yaşamıştım .Oysa yalnız kalmak öyle bir şey değilmiş ki . Benim hayat tecrübeme göre asıl yalnız kalmak  insanın kendi kendini unutması demekmiş. Başkaları için kendini paralarken , içindeki senin “biraz da beni gör bak ben burda çok ilgisiz kaldım” demesiymiş .. Yalnız kalmak aslında , gereksiz fedakarlığın kaçınılmaz sonucuymuş .

Şimdi sağlam kafayla düşündüğümde artık   yalnız kalmam mümkün değil .Hem kendi kendimle hem de dış dünyayla sağlıklı ilişkiler kurmaya başladığımdan beri yalnız kalmak bünyeme ters . Buna rağmen yalnız olmak her an yaşaya bileceğim bir seçim olarak yanı başımda duruyor. Buna sahip olmaktan çok mutluyum . Çünkü bana kattığı pek çok güzellik var . Evli yada , bekar fark etmiyor sevgili okurum bence en önemlisi yalnız olma seçimi lüksüne sahip olmak . Seçimini gönlünce keyfine göre dilediğin zamanda yapa bilmek . İşte bunun yaşam kalitesini arttırmaya katkısı büyük ve söylemeden duramayacağım çok da eğlenceli ….

TEMMUZ 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir