Ego Dedikleri

Son zamanlarda girdi bu ego kavramı hayatıma . İçimizdeki bir nevi sesmiş bu ego . Aslında çocuklukta kodlanırmış ve yetşkinlikde kodladığını korumak için savaşırmış, . Genelde İnsanlar negatif kodlarlarmış egolarını . Hani içimizde yapamazsın, olmaz, çirkinsin , beceriksizsin diye içten içe , sinsi sinsi konuşan ses varya hah işte o egomuzmuş.

İlginç kendime baktım , baktım öyle bir egoyla karşılaşmadım içimde ben . Yani ara sıra ince bir ses derinden , tamam işte sen salaksın yada pesss bu kadar da saflık olmaz diye söyleniyor ama , ben ona pek prim vermiyorum . Zihnimde benim gücümü bilmeyen , beni pek iyi tanımayan birisi konuşuyor diye düşünüp kendisine kulak vermem … Dinlemeyince ısrarcı olmaz susar zaten …

Nasıl yapmışım da başarmışım bu kadar düşük egolu olmayı bilemiyorum . Sanırım hayatta koşulsuz kabul ettiğim bazı konular , kısacası teslimiyet hali beni uzaklaştırıyor egodan .

@ Hayatta herşey insanlar için ; O yüzden ne olursa olsun , nasıl bir durum yaşanırsa yaşansın ,çok fazla şaşırmamak , yadırgamamak ve yargılamamak gerek diye düşünüyorum .

Olaylara fazla anlam yüklememek ,nedenler nasıllar arasında boğulmadan ,kabul edip , çözüp yoluna bakmak ,devam etmenin bir yolunu bulmak en akıllıcası . Günün sonunda insanız işte yaşıyoruz bazı şeyler . Bir ağacın  yada garibim bir hayvanın böyle çetrefilli saçma sapan hayat deneyimleri olmuyor . Hoş doğanın ve hayvanların başına gelen zalimlikler de hep insan kaynaklı oluyor .

@ Ölümden başka her şeyin çözümü var ; Evet var ya çöze biliyorsun , ya da başka bir şeye dönüştüre biliyorsun , daha olmadı  Allaha havale ettim deyip ,bırakıp gide biliyorsun .

Ama ölüm öyle bir şey değil ona resmen tosluyorsun. İnsan doğasının gelebileceği son nokta ölüm . Şu anki algılarımızla kavrayamadığımız son olduğunu ve karşısında çaresiz olduğumuzu kabul ettiğimiz bir durum . Yukarda yazdığım hiçbir formül maalesef uymuyor ölüme .

@ Nefes alıyorsan hala umut var demektir ; Bu kavram yeni ilave oldu yaşam defterimin sayfalarına . Evet yaşadım ve tecrübe ettim , çokta mantıklı geldi . Her şeye  ama her şeye rağmen bu hayatta vadesi dolmayan sensen  eğer , yani hala bu hayatta varsan , yani nefes alıyorsan o zaman umut var demektir .

Gene başına bir şeyler gelir iyi veya kötü. İyileri alır sarar sarmalar kalbinin baş köşesine oturtursun . Kötülere yol verirsin dönüştürüsün vs . BKZ madde 2 Sonuç itibariyle nefes aldığın sürece yaşama dair ümit hep devam eder . 

Kısacası ego benliğimizin şımarık çocuğu işte. Kendisine çok prim vermeden eğitmek mümkün . Bazen tatlı bir sohbet , bazen de kısaca HÖTTT demek yeterli oluyor eğitim için 🙂

NİSAN 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir