Narsistik Kişilik Bozukluğu

Valla ben psikolog psikiyatr değilim ama dün gece YouTube da narsistik kişilik bozukluğu yla ilgili çok ilginç bir sohbete denk geldim .

Ağzım bir karış açık , bazı bölümleri tekrar tekrar dinledim gece gece . Anlatılanlar benim evliliğim boyunca yaşadıklarımın birebir aynısıydı .

Örneğin : Bu kişilik bozukluğuna sahip kişiler , genelde enerjisi yüksek kişileri hedef alır ve onların yüksek enerjisinden beslenir deniyordu . Karşı tarafı çok iyi manipüle edip bir yerden sonra kendilerine bağımlı hale getirdiklerini ve en önemli silahlarının karşı tarafı yalnızlaştırmak olduğunu söylediler .  Kişi yalnızlığa düştükçe Stocholm Sendromu gibi bir duyguyla daha çok partnerinden ilgi görmek ister , o ilgi istedikçe karşısındaki bu ilgiyi ondan esirgeyerek onu ilişkide siler yok eder dediler . 

Genelde böyle bir  ilişkinin pençesinde olan kişilerin ; enerjim tükeniyor , yetemiyorum , bittim yok oldum silindim gibi düşüncelerle ilişkiye daha bağımlı hale geldiklerini , hatta kendilerinden vaz geçercesine karşı tarafı yücelterek , ondan sevgi görmeye çalıştıklarını anlatıp durdular ….

Nasıl tanıdık geldi bana inanamadım , şaştım kaldım …

Boşandıktan sonra bile hala neden zaman zaman ( çok şükür seyrelen aralıklarla ) eski ilişkime özlem duydugumun cevabını bile anlattılar …Yaşadığım psikolojik  şiddetin izleriymiş bunlar . Bünyeden nikotin yada uyuşturucu bağımlılığını temizlemek gibi bir durummuş , kısaca bende alışkanlık yapan bu duyguları ihtiyaç duyarak ara sıra yaşayacak , fakat zaman içinde tamamen kurtulacakmışım.

Bu tip bir kişilik bozukluğu olan biriyle birlikteyseniz yapmanız gereken 2 şey varmış;

Ya en kısa sürede ayrılmalı yada vurdum duymaz olup kurbanı olduğun kişinin tavırlarının seninle değil , onunla ilgili olduğunu kavramalıymışsın .

Bu sabah yıllarca ne yaşadığımı ve uzaklaşmak için neden bu kadar zorlandığımı bilerek şükrederek açtım gözümü yeni güne . Rutin sabah işlerimi yaparken , zihnimin arka planında kim olduğumu hatırlamaya çalışarak ilerlediğimi fark ettim . Kimdim ben evlenmeden önce ? Ayakları yere basan , çalışkan , akıllı , algıları ve duyguları açık , sevgi dolu , parlak , neşeli ve esprili , güler yüzlü bir kadındım . Bak işte hatırlıyorum biraz biraz..Çünkü ben artık evlilik böyle olur sandığım , o ilişkide değilim , kurtardım kendimi ….

Ve son söz ; Merhaba  hoşgeldin canım kendim , yeniden görüştüğümüze  çooook mutlu oldum . Tüm kalbimle ve sevgiyle kucaklıyorum seni , ne iyi ettinde sonunda döndün geri ..

NİSAN 2021

Zor bir süreç sevgili okurum , eğer sen de birlikte olduğun insan için soru işaretleri taşıyorsan , kesinlikle bir uzmandan destek almanı tavsiye ederim .

MART 2023

One thought on “Narsistik Kişilik Bozukluğu

  • Ocak 30, 2024 tarihinde, saat 9:06 am
    Permalink

    Merhaba, benim yaşadıklarımı yaşayan hemen hemen aynı yaşlarda birisi bilmek yazılarınızı okumak beni güçlendirdi. Kafama takılan bazı şeyler var deneyimlerinizden faydalanmak isterim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir