Erkekler Neden Aldatır ?

Başlık sanki cevaplayacağım  bir soruymuş gibi oldu ama inanın aşağıdaki yazımda bu sorunun cevabını bulamayacaksınız , çünkü bilmiyorum . Bilen var mı? Var tabiki aldatan erkek ama o da dürüst değil, doğruyu söylemiyor . Ben en iyisi bilmediğim şeyleri değilde , hayatta yaşayarak öğrendiğim şeyleri yazmaya devam edeyim 🙂

Zinanın , gözü ,zihni , sanalı , ucundan azıcığı diye bir şeyi yoktur sevgili okurum … Evli bir erkeğin aklına karısından başka birisi düşerse ,“Bu şimdi benim aklıma niye düşüp duruyor yahu neyim var benim ?” , ” Evliliğimde beni ne tatmin etmiyor ve ben bunu neden açık açık yanımdakiyle konuşamıyorum ? “ diye düşünüp çözüm aramaya çabalayacağına … “Ohh be böylesi daha eğlenceli “ deyip devam ediyorsa kısacası işin kolayına kaçıyorsa … Aldatıyor demektir … Yok artık diye itiraz etmeyin hemen …. Sigara tiryakiliği gibi bir şey bu, kimse ilk günden 1 paket sigara içmeye başlamıyor değil mi ?  Önce bir merak oluyor , sonra ilk sigara deneniyor …

Anlatmak istediğim ,aldatan erkeğin , biz  kadınların çözemeyeceği bir ruh hali ve haz arayışı içinde olduğu … Bence aldatma heyecanı diye bir şey var erkekte, bir tür bağımlılık  yapıyor  .  Yaşadıkça yaşayası  ve tabiki her bağımlılıkta olduğu gibi dozunu zamanla arttırması gerekiyor.

Eski kocamdan örnek vereyim.. Kaçıncısıydı  hatırlamıyorum yaz sonuydu , “yine yakalamıştım” . Yeminler etmiş , ağlamış , aldatmadığını benim her şeyi kafamda yarattığımı ve bu hikayelerle artık nasıl başa çıkacağını bilmediğini söylemişti . Selimiye’deydik , benim için cehenneme dönüşmüş cennet  gibi bir yerde …. Otel odasında uyuduğumu düşündüğü için  telefonda arkadaşıyla konuştuğunu duyduğumu bilmeden anlatıyordu …”Sorma abi hiç iyi değilim, karımı aldattım o da beni yakaladı “ ….. O an anlayamamıştım , bana şiddetle inkar eden bu adam , arkadaşına “karımı aldattım” diyordu” . “Karımı” adımı söylemiyordu . “Aldattım”  ona itiraf ediyor ama bana etmiyordu .Belli ki benim bilemediğim değişik bir duygu durumu yaşıyor , suçluluğun verdiği o garip hazzı ( yada adı herneyse ) arkadaşıyla paylaşıyordu.

Eğer karşınızda böyle bir insan varsa ve bu yönüyle ilk kez karşılaşıyorsanız … Öncelikle  empati duygumuz ne kadar gelişmiş olursa olsun aldatmanın arkasındaki o eksik duyguyu tamamlama  ihtiyacını anlamamızın mümkün olmadığını kabul edelim . Boş yere anlayacağız yada hakkını yemeyelim bir daha yapmayacaktır vs.. vs.. diye durumu haklı çıkarmaya çalışmayalım olur mu ?

İkinci olarak  lütfen kendimizi suçlamayalım  . Yapmadığımızı düşündüğümüz  hiç bir davranış yada yaptığımızı düşündüğümüz herhangi bir “yanlışımız” , aldatılmamıza yol açmış olamaz . Kendini suçlama tuzağına düşen bir kadın olarak gönül rahatlığıyla söyleye bilirim , siz kendinizi düzeltmeye çalıştıkça , eşiniz “aldatmanın dayanılmaz hafifliğinde “ kendi hayatını yaşamaya devam edecek ve bir yerden sonra sizden tamamen kopup gidecek … Bu da sizde ilk seferinden çok daha büyük bir hayal kırıklığına sebep olacak .

Peki ya ne yapalım ? Benim naçizane tecrübem sevgili okurum , bakın bakalım aldatan taraf ne yapıyor ? İki özür , birkaç güzel söz, belki iyi bir hediye yada çıkılan “2. Balayı” … Bunlar göz boyamadan öteye geçe biliyor mu ?  Temelde kaybettiğiniz güven duygusunu yeniden kazanmanın ne kadar zor olduğunun karşınızdaki kişi farkında mı ? Yoksa yine kolayına kaçıp ,”ağzımla kuş tutsam sana faydası yok”  deyip gitmeye mi meyilli ? 

Her ilişkinin dinamiği , her insanın karakteri farklı  ama değişmeyen bir gerçeklik var ki o da atalarımızın dediği. Dün yediğin hurmalar gün gelir  seni tırmalar . Bu iki eş için de geçerli her aksiyonun bir sonucu olacak . Aldatan ilişkisine verdiği zararın sonuçlarına katlanma yolunda eşinin yaşayacağı gelgitlere, pes etmeden ve süre saymadan , sabırla ve sevgiyle dayana bilecek mi ? Ya affettim diyen taraf , kendisine affetmek için yeterince zaman tanımış mı ? Bu af hak edilmiş bir af mı ? Eğer değilse kapının ardında bekleyen diğer problemleri tek başınıza göğüslemeye hazır mısınız ?

Peki çözüm boşanmak mı ? Boşanmak pek çok başka sorunun başlangıcı olabilir sevgili okurum ama tecrübelerime dayanarak şunu söyleye bilirim ki ; Sizi bir daha kolay kolay bir başkası aldatamayacak … Aldatsada çok kolay atlatacaksınız ve asla evli olduğunuz zaman ki kadar acıtmayacak .

Sabır ve sevgiyle ilerlemeniz dileğiyle …

EKİM 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir