Yanlış Adam

Siz hiç yanlış adama aşık oldunuz mu ? Ben oldum.

Yanlış adam olduğunu hep bildim hep hissettim . Ama onda beni kendine çeken bir şey vardı . Benim anaç duygularıma hitap ediyordu . 25 yıllık ilişkinin sonunda 50 yıllık hayat tecrübemle  şimdi söyleyebiliyorum ama o zamanlar bunu bilmiyordum.

Belki psikologlar kalkıp bana o aşk değil vs vs diyecek ama aşk kaç türlü formda var bu hayatta kim bilebilir ki ? Paşanın gözlerinde gördüğüm , güneşin varlığına evladımın sesine duyduğum duygu neyse o işte .

Yakışıklıydı hani kapı gibi derler ya işte öyle . Muzipti , ilk zamanlar güler yüzlüydü . Çok güzel kokardı . Gezmediği girip çıkmadığı mekan yoktu. İyi bir yüreği vardı diyemiyeceğim ama iyi bir işi vardı . İşte bizim neslin en çok ilgi duyduğu konuların başında gelirdi bu. Üniversite mezunu, yabancı dil bilen ,yurt dışını görmüş yaşamış —işte bunlarda diğer önemli konulardan .. Daha çok yazmayacağım ben  ona aşık oldum. Beni terk edip gitti bir ara . Hayatımda cehennemi yaşadım . Sonra geri geldiğinde , bir daha bunu yaşamak istemiyorum diye dönüşüne şükredip , sustum .

Bu suskunluk yıllar yıllar boyu sürdü. Ben sustukça severdi beni . Sustukça ona sorun çıkarmadıkça severdi yada bana öyle gelirdi.

Benimle birlikte gelişti , insanlarla olan ilişkileri düzeldi , Çevresi bana bayıldı o da bununla gurur duydu . Ben parladıkça o mutlu oldu .Ben parladım ama onu gölgede bırakmamaya çalıştım .

Ama sonra değişim başladı , suskunluğum , silikliğime oradan da yok olmama sebep oldu . Evet önce yavaş yavaş silikleşmeye başladım, sonra yok olmaya sonrada bu evlilikte yük olmaya başladım . Evet kocam önce beni silmiş sonra da yük olarak görmeye başlamıştı.Kaşık düşmanı yani . Yıllar içinde ne ona ne de aile bütçesine kendimi heba edercesine verdiklerim bir anda silinmiş ve benim ona ihtiyacım olan zamanlarda of pof diye iteklenen,sorun çıkaran kısacası kocama yük olan kişi konumuna düşmüştüm.

Evliliğimin son birkaç yılını bunun doğru olmadığını , benim hala eski ben olduğumu , sadece zor zamanlar yaşadığım için ondan yardım almam gerektiğini duygusal anlamda ,artık bu kadar sevgisizliğe dayanamadığımı , eğer beni seviyorsa ne olursa olsun benim için bir şey yapması gerektiğini anlatmaya çalışmakla kısacası beni biraz benim seni sevdiğim gibi sev demekle geçirdim . Şimdi geriyi dönüp baktığımda bunun da yanlış olduğunu görüyorum . Çünkü sevgi ya vardır ya yoktur aslında . Yoktan var olması mümkün değildir.

İşte böyle geçen günler içinde bir şey oldu . Aslında kocamın kalbinde bir sevgi olduğunu fark ettim . Evet vardı ve gözümün önünde tüm ihtişamı , toleransı neşesi ile yaşanıyordu . Kime , hangi ad altında olduğunun önemi yoktu . Kocam birini çok seviyordu ve o sevgiyi hayatında ki her şeyin üstünde taşıyordu . Beni ne kadar üzdüğünü bilerek yada bu işin sonunun 25 yıllık yuvasının sonunu getireceğini sezerek , ne olursa olsun yaşamak istiyordu.

Bana hiç bir şey söyleyemedi . Gideceğimi söyledim bu böyle olmaz dedim . Ne olacak nereye gideceksin gül gibi otur işte düzeni bozma gibi davrandı . Beni kıskançlık , a sosyallikle suçladı durdu . Önceleri kendi mutluluğunu ailesine tercih etti diye düşündüm. Yuvasının yıkılmasına mani olmadı . Sonra baktım ki ben bu yuvada zaten yoktum ki . Çoktaaan yok olmuştum ki . Kira vermeden ev sahibinin evini işgal eden bir kiracı gibiydim aslında , zaten öyle veya böyle atılacaktım o evden .

Dedim ya işte ben yanlış bir adama aşık oldum ve çok yanlış bir evliliği 20 küsür sene yüzde doksan kendi çabamla sürdürdüm .

Ama sonunda özgürüm çok şükür yolum kendime artık ….

MART 2021

Bazen yanlış insana aşık olunuyor sevgili okurum , mümkün hayatta herşey insanlar için.

Bu yazıyı yazarken kelimelere dökememişim .. kafam başka yerdeymiş . Şimdi ilave etmek istiyorum …  

Sevmek yüce bir duygu aslında , hele bilikte olduğun insanı sevmek .Karşılıklı olursa zaten o yuva yıllarca sürüyor .. Karşılıksız olunca da bir yerde mutlaka ya boşanma yada hastalık olarak patlıyor .. İşte önemli olan şu karşımızdakini severken kendimizi sevmeyi unutmayalım olur mu? Biz kendimizi unutursak başkası neden hatırlasın ? Sen kendi kendine yapıyorsan , onun da işine geliyor zaten ,kolaya kaçıyor ,   ne yapsın ?  Kişiliği bu ….

NİSAN 2023